Letem světem středověkem, anebo ohlédnutí za stejnojmenným projektem

Po uplynulé tři školní roky jsme na naší škole realizovali projekt, který nesl název historické epochy, která ovlivňovala chod dějin po celá staletí. Rozhodli jsme se, že aktivně přeneseme naši výuku na místa, kde se dějiny reálně odehrávaly. Zkrátka, že se budeme učit v terénu. Každý měsíc čekala na vybranou skupinu nadšených mladých historiků zajímavá tematická dějepisná exkurze, která korespondovala s plány výuky, nebo se zajímavými jubiley naší bohaté historie. Za tři roky jsme viděli mnohé. Za všechny zmíním namátkou: Strahovský klášter, Staré židovské město pražské, Husinec, Kutnou Horu, nebo třeba Tábor. A to vše za podpory štědrých sponzorů, kteří nemalou měrou přispěli k úspěšnosti projektu a díky nimž našla uplatnění rovina škola-rodina-komunita. Nejenom nadšení žáků, aktivity pedagogů, ale i podpora rodičovské veřejnosti je ve školní praxi klíčová. Sdílení zážitků s blízkými je bonus, který zapadne do skládačky tvořící úspěšnou edukaci. Je třeba i zmínit pozitivní vliv na utváření kladného přístupu k adekvátnímu trávení volného času. Díky všem místům, která jsme navštívili, jsme si uvědomili, že chceme nadále aktivně realizovat výuku netradičně, a že projekt byl natolik úspěšný, že i v letošním školním roce v něm budeme pokračovat. S tím rozdílem, že budou zapojeny všechny ročníky. V nejbližší době čeká naše žáky výuka ke stým narozeninám naší republiky v prostorách Jízdárny Pražského hradu, nebo třeba komentovaná prohlídka k operaci Anthropoid v Chrámu svatého Cyrila a Metoděje v Praze. Chystáme se i na výstavu Keltové do Národního muzea. Už teď se s žáky těšíme, že navážeme na hezké zážitky z uplynulých let.

Za projekt, Mgr. Martina Cvrková (ZŠ Příbram – Březové Hory)