Ohlédnutí za tematickými kurzy – Poznáváme region

Tento rok jsme si poprvé vyzkoušeli něco úplně nového. Celý týden prožít s různými spolužáky ze školy a vyzkoušet si něco nového.

My v kurzu „Poznáváme region“ jsme si nejdříve řekli, co nás celý týden čeká a založili jsme si „Badatelský deník“. Tam jsme si potom postupně vlepovali pracovní listy, které souviseli s místy, které jsme hodlali probádat.

Také jsme si přiblížili práci archeologů a historiků.

Po obědě jsme vyrazili na procházku Příbrami s cílem na Svaté Hoře. Během cesty jsme zjišťovali informace o některých stavbách a místech ve městě. Na náměstí TGM jsme si dali malou přestávku, během které jsme jednak zjišťovali proč se „Zámečku“ říká také „Ernestinum“ a trochu jsme se občerstvili, protože nás čekal velký výstup po Svatohorských schodech. Zvládli jsme to všichni do deseti minut, takže po prosezeném dopoledni jsme si i pěkně zasportovali.                                                                                                                                                       Nahoře jsme opět pátrali po odpovědích do našeho pracovního listu, který jsme si potom venku na nádvoří zkontrolovali a rozdávali se i odměny. Pilné včelky dostaly „smajlíky“  no a někteří mračouny.

V úterý nás čekal první badatelský výjezd vlakem. Vyrazili jsme do Prahy do Náprstkova muzea. Cesta proběhla bez úhony, a tak jsme kolem půl jedenácté byli v muzeu. Deváťáci si prošli v prvním patře výstavu Tváře války a sami si doplňovali si informace do pracovního listu.     Ostatní vystoupali až do třetího patra na výstavu Austrálie a Oceánie a ve skupinkách se snažili objevit předměty, které souviseli s otázkami   v pracovních listech. Osmáci zápolili s náročnější variantou.                                                                                                                                       Všichni opravdu bádali, co jim síly stačily, svou píli překvapili i dozorující pracovníky muzea. Poté jsme vyrazili na krátkou procházku po Praze. Představili jsme si Betlémskou kapli, prošli si Staroměstské náměstí a dorazili na náměstí Václavské, kde jsme museli doplnit energii a většina z nás jak jinak než v „Mekáči“. Pak jsme vyrazili k Hlavnímu nádraží a těšili se do vlaku, který nás dovezl zpátky do Příbrami.

         

 

             

 

 

Příbramské vlakové nádraží se stalo středobodem našeho putování. Ve středu jsme vyrazili do Hořovic. Cílem našeho bádání byl zdejší zámek s parkem a přilehlé okolí. K zámku jsme museli od nádraží vystoupat, ale pro nás zkušené turisty, to byla hračka. Trochu jsme byli zaskočeni, protože to vypadalo, že je ještě zavřeno. Ale protože jsme prý byli tiší jako myšky, tak nás neslyšeli přijít. Rozdělili jsme se na dvě skupiny a postupně si prošli komentovanou prohlídku zámeckých interiérů. Vzájemné čekání jsme využili k bádání a doplňování informací do pracovního listu. Ten jsme si potom zkontrolovali v zámeckém parku. Krátce jsme se občerstvili a vyrazili na vlak.

     

 

 

Ve čtvrtek jsme vlakem vyjeli na druhou stranu (směr Protivín, předtím jsme jeli směr Zdice). Naším cílem byla Březnice, a tam jsme byli vážně za chvíli. Počasí nám přálo stejně jako ve středu – sluníčko celý den. Naše bádání začalo na březnickém zámku. Protože jsme měli          v plánu navštívit dvě zajímavá místa, uvítali jsme možnost jít na prohlídku zámku najednou. Je pravda, že naše řady trochu prořídly, takže jsme se vešli. Poté jsme vyrazili k březnické synagoze, která byla nedávno opravena a zpřístupněna veřejnosti. Milá paní pokladní nás synagogou provedla a řekla nám spoustu zajímavých věcí a dala nám tipy na akce, které se zde budou konat. Potom jsme zkoumali na náměstí a společně si prošli badatelský list. Po dobře odvedené práci jsme se občerstvili a vyrazili na vlak.

           

 

           

 

                 

 

       

Týden utekl jak voda a byl tu pátek. Na poslední výpravu vyrazilo už jen devatenáct neohrožených badatelů. Jejich cílem byl Písek. Cesta od píseckého nádraží do centra je sice delší, ale po cestě vlakem, bylo třeba si protáhnout nohy. Zde naše putování začalo tematickou procházkou „Po stopách Fráni Šrámka“. Naším úkolem bylo najít místa a budovy, která souvisela s životními etapami tohoto spisovatele. Cesta to byla dobrodružná, ale nakonec jsme všechna místa našli a objevili indicie, které nám pomohli vyřešit otázky z pracovního listu. Poslední zastávkou této procházky byl známý písecký most. Jak jsme se k němu blížili, potkávali jsme spoustu jiných žáků. Trochu jsme se divili, že by také byli na exkurzi ?? U mostu jsme zjistili, že vyrazili za úplně jiným zážitkem. Na Otavě se konaly závody veslic, takže jsme si mohli i zafandit. Po obědě jsme se rozdělili na dvě skupiny. Osmáci a deváťáci šli s p. učitelem Kadeřábkem do Křižíkovy elektrárny a my zbylí do písecké Sladovny na program  Hnízdo ilustrace. Zde jsme se seznámili s předními českými ilustrátory a sami si taky zkusili napsat a ilustrovat vlastní příběh. Svoje počiny jsme si nakonec představili a přečetli. a pak hurá na nádraží. Sem jsme záměrně dorazili o trochu dříve, abychom mohli ocenit naše mladé badatele a předat jim osvědčení o úspěšném absolvování badatelského kurzu a sladkou medaili. Potom jsme, tentokrát už naposled, vyjeli k domovu.